Honorowi Członkowie
Jedną z pierwszych decyzji Zarządu STP było nadanie członkostw honorowych osobom, które według nas wniosły ogromny wkład w rozwój terrarystyki w Polsce i są żyjącymi legendami.
Bywalcy wystaw terrarystycznych na pewno kojarzą tych Państwa. Małżeństwo pasjonatów, którzy swe życie podporządkowali gadom.
Ryszard Kubik wspierany przez swa żonę Lilianę, to najstarszy, biorący aktywny udział w eventach terrarystycznych hodowca gadów, a w zasadzie to węży w Polsce. W 1979 r. Państwo Kubikowie otworzyli sklep zoologiczny, który funkcjonuje do dziś. Swojego pierwszego węża – boa dusiciela – sprowadzili z Niemiec i od tego się zaczęło. Poza miłością do swej żony Liliany, Pan Ryszard zakochał się w dużych dusicielach. Od lat jest posiadaczem i hodowcą anakond zielonych, a także wielu innych gatunków. Państwo Kubikowie swą pasję i miłość do gadów przekazali kolejnym pokoleniem – córce i wnuczce, a także całej rzeszy młody terrarystów, rozwijając i propagując swoje hobby od ponad 40 lat. Nie sposób było nie uhonorować Państwa Kubików, dlatego też Zarząd STP przyznał Lilianie i Ryszardowi Kubikom tytuły Członków Honorowych STP.
Magister zootechniki, kynolog, fotograf, autor wielu programów przyrodniczych, książek i artykułów popularno-naukowych, a przed wszystkich terrarsyta z krwi i kości. Miłośnik i hodowca głównie węży właściwych. W czasach, gdy dostęp do tajemnej wiedzy terrarystycznej był bardzo ograniczony, starał się wszelkimi dostępnymi mu wówczas kanałami, wykorzystując prasę, radio i telewizję, ale także pisząc książki, popularyzować terrarystykę i odczarowywać gady. Marcin jest pomysłodawcą i jednym z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Terrystycznego (PST). Między innymi, dzięki jego zaangażowaniu na listę gatunków niebezpiecznych nie trafiły tak popularne gatunki, jak boa dusiciele, pytony tygrysie, czy pytony siatkowe, które znalazły się w ówczesnym projekcie rozporządzenia. Pierwsza terrarystyczna książka autorstwa Marcina Jana Gorazdowskiego ukazała się 1999 r. Choć wiedza przekazywana w części książek już się zdewaluowała, to z prawdziwym zaszczytem Zarząd STP przyznał Marcinowi Janowi Gorazdowskiemu, niektórym znanemu jako MJG, tytuł Członka Honorowego STP.
Dziś wszystkim znany jako organizator giełd terrarystycznych i youtuber. Twórca i właściciel firmy Animal Live, która powstała w 1994 r. Przez wiele lat był jednym z głównych importerów gadów do naszego kraju. Jako pierwsza osoba w Europie wyhodował odmianę boa cesarskiego super motley, udowadniając, że nie wszystko co piękne wizualnie, powinno być pożądane i utrwalane w hodowli. Dzięki doświadczeniom Witka, odstąpiono od hodowli, tej odmiany. Witold Plucik na początku tego wieku był prekursorem i organizatorem pierwszych w Polsce giełd terrarystycznych. Imprezy organizowane początkowo w Świętochłowicach były prawdziwym Świętem Terraystyki i okazją do spotkań pasjonatów, wymiany doświadczeń i integracji. Pisząc o Witku, nie można pominąć Doroty, jego żony, która zawsze wspiera jego działania i jest obecna w świecie terrarystyczny. Dziękujemy, że jesteście i za to co zrobiliście dla rozwoju Polskiej terrarystyki, podporządkowując jej swoje życie. Witold Plucik jest pierwszą osobą , która została oficjalnie została Członkiem Honorowym STP.
Młodszemu pokoleniu terrarystów osoba ta może być zupełnie nieznana, dla trochę starszych prawdziwy autorytet. Magister biologii, miłośnik przyrody, pasjonat terrarystyki. Znany szerzej jako Sułek. Był jedną z pierwszych, jak nie pierwszą osobą w naszym kraju tworzącą terraria i paludaria biotopowe. W 2000 r. otworzył pierwszy w Polsce sklep zoobotaniczny Biofil, mieszczący się przy krakowskim ogrodzie botanicznym, następnie kolejny, przestronniejszy sklep – Gady-Gady. W sklepach u Sułka zawsze można było dowiedzieć się czegoś ciekawego i zobaczyć prawdziwe gadzie perełki. Nie raz, na kanapie, pod palmą prowadzono długie terrarystyczne dyskusje. Wielu dzisiejszych hodowców, właśnie u Sułka kupowało swoje pierwsze zwierzęta. Łukasz zorganizował dwie wyprawy na Madagaskar i Borneo, w trakcie których, stworzył (scenariusz, reżyseria) dwa filmy dokumentalne: Madagaskar Masoala 2010 oraz Borneo – wyspa małych siłaczy. Filmy te od 2012 r. wielokrotnie były emitowane na ogólnopolskich platformach telewizyjnych Canal+, Planete oraz TVP2. Od 2012 r. związał się z Ogrodem Zoologicznym w Zamościu, gdzie pełnił funkcję vice dyrektora, znikając z „rynku terrarystycznego”, co nie oznaczało, że nie hodował dalej węży. Pasjonaci gatunków azjatyckich w całej Europie znają niebieską linię Sułkowych rogowęży Gonyosoma boulengeri. Wraz z Marcinem Janem Gorazdowskim stwórzył PST, a od 2017 r. jest Przewodniczącym Rady Fundacji „Epicrates”. Łukasz to człowiek niezwykle skromny, o ogromnej wiedzy i wielki wkładzie w rozwój polskiej terrarystyki dlatego bez wahania Zarząd STP przyznał mu tytuł Członka Honorowego STP.